В рамках розвитку даного проекту ми зацікавлені залучити усіх, хто може поділитися цікавою інформацією, досвідом, запропонувати співпрацю. Зацікавлені у посиланнях на цей сайт.

Про Алжир

Загальна довідка про економіку АНДР

АНДР розташована у північній частині африканського континенту. На заході країна межує з Марокко, територією невизнаної Західної Сахари і Мавританією, на півдні – з Малі і Нігером, на сході – з Тунісом і Лівією,  з півночі омивається Середземним морем.

Територія – 2 млн. 382 тис. кв. км. До 80 % населення, а також основний економічний потенціал АНДР сконцентровано на півночі країни на вузький смужці суши (до 200 км в глибину), що тягнеться вздовж узбережжя Середземного моря та прикрита від пустелі Атласькими горами.

Більшість території країни посідає пустеля та високогірні плато. В цій частині знаходяться поклади нафти і природного газу.

Населення – 38 млн. чол. (січень 2014 р.).

Столиця – м. Алжир (2,5 млн. чол.)

Адміністративний поділ – 48 вілая

Офіційна мова – арабська, поширена мова ділового спілкування - французька

Грошова одиниця – алжирський динар = 100 сантімам

Офіційний курс до долара США – 86,95  алжирських динарів за долар США (листопад 2014 р.).

Мінеальні ресурси

АНДР посідає одне з провідних місць у світі за запасами мінеральної сировини.

Взагалом в Алжирі зустрічаються близько 30 різновидностей корисних копалин.

Основний ресурсний потенціал, що значною мірою визначає структуру економіки Алжиру – родовища нафти та природного газу (Див. окремий розділ щодо енергетичної сфери Алжиру).

Обсяг резервів вуглеводневої сировини оцінюється на рівні 10,2 млрд. м. куб. рідких вуглеводнів, з яких 25 % розглядаються як такі, що підлягають промисловій розробці за існуючого рівня технології. Половина з цих 25 % зараз розробляється. Ще не менше 400 млн. тон розглядаються як можливі для розробки.

Резерви газу оцінюються на рівні 4600 млрд. м. куб., 80 % з яких є такими, що можуть розроблятися.

Зараз розробляється 15 % існуючих запасів газу.

Ще близько 1000 млрд. м. куб. інших запасів розглядаються, як доступні для розробки.

Щорічні обсяги експорту Алжиром природного газу становлять понад 60 млрд. м. куб., з яких 45 %. реалізовано у вигляді скрапленого природного газу (GNL), а решту 35 %. – через трубопровідний транспорт. Алжир має можливості транспортування газу в Європу через два трубопроводи, що прокладені по дну Середземного моря до Італії – трубопровід „Enrico Mattei” пропускною потужністю 26 млрд. м. куб. на рік та трубопровід „Pedro Duran Farell”, що прокладений через територію Марокко до Іспанії та має потужність до 11,5 млрд. м. куб. на рік. В основному можливостями отримання алжирського природного газу через трубопровідну газотранспортну систему користуються найближчі сусіди Алжиру по середземноморському регіону: Італія, Іспанія, Португалія, Туніс.

Національна алжирська компанія „Sonatrach” має в своєму складі 4 комплекси із скраплення природного газу на південному узбережжі Середземного моря, а також спеціальний флот для перевезення скрапленого природного газу та нафтопродуктів. Серед основних споживачів алжирського скрапленого природного газу: Франція, Іспанія, Бельгія, Туреччина, США, Італія, Греція. В той же час, з’являються нові споживачі, до яких можна віднести Великобританію. Розпочато будівництво терміналу скрапленого газу в Польщі.

Окрім постачання природного газу, Алжир є другим у світі постачальником скрапленого нафтового газу (GPL). GPL все активніше використовується в самому Алжирі, як більш дешеве паливо для автомобілів на заміщення традиційних видів палива.

Інша важлива стаття алжирського експорту – нафта. Алжир, що є членом ОПЕК, -одинадцятий за обсягами експортер нафти у світі. За розмірами розвіданих запасів нафти Алжиру належить 17 місце у світі.

Фактично наявні технологічні можливості дозволяють Алжиру видобувати до 1,4 млн. барелів нафти на день. За наявними планами, протягом наступних 5 - 7 років ці обсяги мають бути збільшені до 2 млн. барелів.

Для алжирської сирої нафти існує спеціальна назва „Sahara Blend”. Це легка нафта із щільністю від 43,5 до 47,5­° АРІ та дуже низьким вмістом сірки – близько 0,09 %. Серед основних споживачів алжирської нафти – Європа (49 %), Північна Америка – 37 %, Південна Америка – 9 %, Азія – 5 %.

Поряд із нафтою, Алжир має високі можливості в сфері виробництва та експорту конденсату.

Як і інші країни, основу економіки яких складає видобування нафти і природного газу, АНДР пропонує іноземним компаніям участь на тендерній основі в концесіях із розробки та експлуатації перспективних нафтогазових родовищ.

Але лише 20 % видобутку енергоносіїв здійснюється на основі укладених договорів про концесію.

Алжир прагне збільшити питому вагу перероблених нафтопродуктів в загальних обсягах власного експорту. Потужність нафтопереробних заводів Алжиру оцінюється на рівні 22 млн. тон на рік. До 45 % їх продукції призначено на експорт. Завдяки реалізації нових проектів переробні потужності Алжира мають збільшитись на 20 % до 2012 року.

В останній період діяльність АНДР в сфері видобування нафти і газу має помітну тенденцію до інтернаціоналізації. Алжир активно входить із своїми фінансовими ресурсами в енергетичний сектор інших африканських країн, намагаючись відігравати одну з провідних ролей в цьому секторі на Африканському континенті, а також розвиває співробітництво в цій сфері з неарабськими країнами. Зараз „Sonatrach” реалізує проекти в Перу, в Лівії, Нігері, Анголі. Проект, в якому приймає активну участь Алжир, прагнучи розвивати транзит африканського природного газу через свою територію – будівництво транссахарського трубопроводу від нігерійського міста Абуджа до північного узбережжя Середземного моря.

Окрім родовищ нафти і природного газу, важливими для економіки та експортних можливостей АНДР є також родовища фосфатів, цинку, ртуті. Є поклади залізної руди, загальний потенціал яких оцінюється на рівні 3,5 млрд. тон із вмістом заліза до 58 %.

Серед інших важливих корисних копалин - сіль, свинець, баріти. Існують також родовища вапняку, каоліну, доломітів, польового та плавікового шпату, гіпсу, тальку. Зустрічаються родовища рідкоземельних елементів, включаючи тантал, ніобій, рубідій. Оцінюється як важливий потенціал родовища урану в масиві Хогар. Існують позитивні оцінки щодо можливостей видобутку на території АНДР золота, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння.

Промисловість

На даному етапі близько 80 % всього промислового потенціалу АНДР сконцентровано в державній власності. Інші 20 % представлені малими та середніми підприємствами.

Окрім енергетики, серед основних промислових галузей – машинобудування, чорна металургія, електротехнічна промисловість продовольча, текстильна промисловість та виробництво шкіри, промисловість будівельних матеріалів (включаючи виробництво цементу), деревообробна промисловість, хімічна та фармацевтична промисловість.

Металургійну галузь Алжиру представляють близько 30 різних підприємств, серед яких основне – підприємство “El-Hadjar” (будувався за допомоги СРСР), що зараз контролюється міжнародною групою “Mittal Steel”. Крім того, металургійна галузь АНДР представлена кількома підприємствами із виробництва труб. Одним з основних підприємств є „Pipe Gaz Spa”, що розміщене в місті Гардая та спеціалізується на виробництві сталевих труб, зварених по спіралі, що призначені для будівництва газо- і нафтопроводів, а також будівництва водоводів.

Серед основних машинобудівних підприємств Алжиру: “SNVI” – підприємство із виробництва промислових автомобілів та автобусів під аналогічною маркою; “ENMTP” – підприємство із виробництва машин і обладнання для будівельної галузі, “POVAL” – підприємство із виробництва насосів та запірної арматури, “CMA” – підприємство із виробництва обладнання для сільськогосподарської галузі, “FERROVIAL” – підприємство із будівництва локомотивів та вагонів різних типів, “РМА” - підприємство із виробництва сільськогосподарських тракторів.

Електротехнічна та електронна промисловість Алжиру представлена рядом підприємств, серед яких “ENIEM” – виробник кондиціонерів, холодильників, газових плит та іншої побутової техніки, “SONARIC” – виробник нагрівальної техніки, “FILAMP” – виробник електричних ламп, “ENAPAT” – виробник систем вентиляції та обладнання для харчової промисловості, “CABEL”, “ENICA” – виробники електричних кабелів, “SITEL” – виробник телефонного обладнання, “CATEL” – виробник телефонних кабелів, “EDIEL” - виробник трансформаторів та іншого електрообладнання, “ENAMC” – виробник метричних засобів, а також інші підприємства. Розвиваються збиральні виробництва комп’ютерної техніки та різноманітної електроніки відомих світових марок.

Лідером хімічної галузі є підприємство “ASMIDAL”, до складу якого входить виробництво аміаку та мінеральних добрив. Серед інших хімічних виробництв – підприємство “ENAP” – виробник різноманітних промислових барв, “ENPC” – підприємство з виробництва пластмаси та резини. Група “SAIDAL” є основним алжирським виробником лікарських засобів. Алжирська національна компанія NAFTEC включає в себе кілька нафтопереробних підприємств, що розміщені по всій країні та виробляють нафтопродукти для внутрішнього ринку та на експорт. Алжир експортує дизельне пальне, що відповідає європейській нормі EN 590 (близько 1 млн. тон на рік); авіаційне пальне (близько 0,7 млн. тон переважно для європейського ринку) , паливну нафту (мастило) – до 4 млн. тон, що призначена в основному для американського ринку. Швидко розвивається целюлозно-паперова промисловість, виробництво упаковки. Лідером цієї галузі є підприємство „Tonic Emballage”. Лідером в сфері харчової промисловості АНДР є промислово-фінансова група „Cevital” – основний виробник рафінованої соняшникової олії, маргаринів, цукру.

Для ряду базових галузей алжирської промислового виробництва, окрім підприємств, що мають відношення до енергетичного сектору, є характерним наявність цілої низки структурних проблем, що спонукає алжирський уряд активніше застосовувати заходи, які спрямовано на забезпечення ринкової трансформації базових галузей алжирської промисловості.

Подальший шлях розвитку алжирського промислового сектору, згідно із оголошеними в останній період урядовими програмами та рішеннями, спирається на активізацію залучення іноземного капіталу та забезпечення на цій основі технологічного оновлення виробництва.

Однак, залежність економіки Алжиру від експорту енергоносіїв не було зменшено, експорт поза сектором вуглеводнів не перевищує 3 відсотки. Сектор вуглеводнів забезпечує понад 60 % надходжень до державного бюджету.

Якщо виключити з розрахунку економічні показники сектору видобування та експорту нафти і природного газу, а також показники надходжень до бюджету країни, в розрахунку на 1 мешканця Алжир можна було б віднести до найбідніших країн світу.

Загалом передбачено обладнати 17 великих промислових зон в Oum El-Bouaghi, Sétif, Khenchela, Алжир (El-Harrach), Bouira, Oran (Hassi Ameur), Aïn Témouchent, Mostaganem, Relizane, Тушь, Bordj Bou-Arréridj, Tizi-Ouzou (Azeffoun), Skikda, Annaba, Tissemsilt и Blida.

Буде створено нову промислову зону Фатна.

Навколо великих промислових підприємств, які мають становити основу промислових зон, мають розвиватися малі та середні підприємства. Алжирське керівництво сподівається, що комплексний розвиток великих промислових зон та розвиток інфраструктури сприятиме активізації інтересу з боку іноземних інвесторів.

Серед інших напрямів інституціональної політики – створення спеціальних органів, відповідальних за впровадження індустріальної політики; запровадження законодавчих механізмів стимулювання розвитку технологій; управління людськими ресурсами за принципами формування та розвитку „людського капіталу”.

Для активізації ринку землі передбачене створення умов, які б стимулювали вилучення надлишків земельних ресурсів.

Також йдеться про поліпшення роботи органів, які відповідають за державне регулювання, удосконалення судової системи, зокрема, в частині забезпечення виконання боргових зобов’язань.

Передбачається також реалізувати додаткові програми щодо підтримки зростання найменш економічно розвинутих 10 регіонів на півдні країни.

Сільське господарство

Можливості розвитку сільськогосподарського виробництва, в першу чергу – рослинництва, в АНДР обмежені через специфіку кліматичних умов країни перебування. Лише 20 % території Алжиру вважається придатною для сільськогосподарського використання. При цьому орні землі складають не більше 3 %. Решту – 17 %, складають землі, які можуть використовуватись в якості пасовиськ.

Через наявні несприятливі кліматичні умови основна частина сільськогосподарського виробництва АНДР входить до зони так званого ризикованого землеробства. Періодичні засухи, необхідність боротьби із опустелюванням земель, нашестя сарани роблять складними умови для сільськогосподарського виробництва.

В 1990 році майже 30 тис. дрібних землевласників отримали у власність 0,5 млн. га, земель, що були експропрійовані державою в 1973 році. Подальший розвиток сільськогосподарського виробництва в АНДР здійснюється по шляху розвитку фермерських господарств.

В 1990-ті роки уряд Алжиру збільшив кількість дотацій в сільське господарство та розпочав активний розвиток іррігаційних систем.

На сьогоднішній день розвиток сільськогосподарського виробництва та аграрних районів визначений в якості одного з урядових пріоритетів в АНДР. Серед основних напрямів державної допомоги сільському господарству в АНДР - субсидії з метою розвитку меліорації земель, захисту та розвитку рослинних та тваринних генотипів; субсидії з метою фінансування буферних (страхових) запасів зернових та посівного фонду субсидії на енергетичні ресурси, здешевлення кредитних ставок при коротко -, середньо – та довгостроковому кредитуванні сільськогосподарських виробників тощо. Під егідою відповідних державних органів в АНДР створено касу взаємного страхування сільгосптоваровиробників. Створено державну систему лізингу матеріалів та обладнання для сільськогосподарських виробників.

Серед пріоритетів розвитку в аграрному секторі АНДР першочерговим є розвиток виробництва продуктів, зростаючий попит на які зараз задовольняється переважно за рахунок імпорту. В Алжирі вирощують зернові, включаючи пшеницю, ячмінь, овес. Щорічне виробництво пшениці, в залежності від врожаю, складає до 4,5 млн. тон на рік. Ще близько 4 – 4,5 млн. тон на рік Алжир імпортує. В останні роки в Алжирі розвивається виробництво овочевих культур, перелік яких є достатньо різноманітним та включає в себе томати, бобові, капусту, огірки, салат, різноманітні сорти луку, редис, артишоки, моркву, буряк, баклажани, перець та інш. Кліматичні умови та особливості ґрунтів дозволяють отримувати до 3-х врожаїв картоплі на рік. Однією із статей алжирського експорту є оливки та оливкова олія. Серед технічних культур вирощується тютюн, а в регіоні гірських плато – альфа.

Серед фруктових культур розвинуто виробництво винограду. Відомими за межами Алжиру є також алжирські фініки. Крім того, вирощуються цитрусові, кавуни, дині, яблука, груші, сливи, абрикоси, персики, фіги. Збирається непоганий врожай полуниці, що частково постачається до Європи.

Тваринницька галузь зорієнтована на забезпечення внутрішніх потреб країни у молоці та м’ясі. Внутрішнє виробництво в АНДР забезпечує стадо, яке за підрахунками статистики складає 655,3 тис. корів, 7 млн. кіз та 7,64 млн. овець. Національна програма сільськогосподарського розвитку АНДР приділяє високу увагу розвитку молочного напряму в сільському господарстві АНДР. Розвиток цього напряму забезпечується за рахунок удосконалення племінної роботи, а також імпорту дойного стада. Так, зокрема, в 2010 році загальна кількість імпортованих до АНДР корів склала близько 35 тис. голів.

Внутрішні потреби у м’ясі птиці, включаючи курей та індиків, практично повністю забезпечуються за рахунок власного виробництва.

Електроенергетика

Існуюча потужність енергомережі Алжиру становить близько 10 тис. МВт при середньорічному використанні 7-8 тис. МВт. В основному виробництво забезпечується тепловими електростанціями. У серпні 2012 року було ухвалене рішення щодо державного інвестування у розмірі 3 млрд. дол. США в енергетичну компанію «Сонельгаз» для створення додаткових енергетичних потужностей до 12 тис. МВт до 2016 року. Раніше проект модернізації енергосистеми країни передбачав збільшення потужностей лише на 4 тис. МВт.

Транспорт

В Алжирі розвиваються усі види транспорту. Враховуючи географічне розміщення країни, основним видом транспорту, який забезпечує більшість експортних та імпортних перевезень, є морський транспорт. Основними портами АНДР є Алжир, Оран, Аннаба та Дженджен. В сфері експорту енергоносіїв основні порти АНДР: Алжир, Оран, Аннаба Арзев, Скікда. Інші великі портові міста - Беджая, Константина.Національним морським торговельним перевезником є компанія CNAN. В сфері перевезення пасажирів функціонує національна морська компанія ENTMV. АНДР пов’язаний із Францією та Іспанією регулярними морськими паромними рейсами. У французький порт Марсель рейси паромів здійснюються з портів Алжир, Оран, Беджая, Скікда, Аннаба. В іспанський порт Аліканте ходять паромні суда з Алжиру та Орану.

Враховуючи великі розміри території, а також активізацію зовнішніх відносин Алжир надає помітне значення розвитку повітрянного транспорту. Основний перевізник - Алжирська національна авіакомпанія „Air Algérie”, другою існуючою на даний час авіакомпанією є “Tassili Airlines”, що створена в рамках національної енергетичної компанії АНДР „Sonatrach” та зорієнтована на забезпечення зростаючих потреб в авіаперевезеннях нафтогазової галузі Алжиру.

Лідером розвитку серед інших видів транспорту в останній період є автомобільний транспорт. Наявний автомобільний парк АНДР налічує близько 3,5 млн. одиниць. Розвиток автомобільних перевезень стимулювали з одного боку – низькі внутрішні ціни на пальне, що є в 3 – 4 рази нижчими за європейський рівень, зростання рівня доходів, а також помітна увага, що приділяється в АНДР розвитку автодорожньої інфраструктури, включаючи великі автомагістралі.

Розвивається залізничний транспорт. Загальна довжина сітки залізничних колій складає близько 4 тис. км. В той же час Міністерство транспорту АНДР оголосило про виділення на найближчий період близько 6,6 млрд. дол. США на розвиток залізничної інфраструктури. Завдяки цим інвестиціям очікується, що на рубежі 2012 року рівень перевезення пасажирів в Алжирі має бути доведений до 80 млн. чол. на рік, а перевезення вантажів – до 15 млн. тон. на рік, що фактично має в двічі перевищити існуючі обсяги. Йдеться перш за все про розширення сітки залізничної колії. Розпочато реалізацію нових залізничних колій, включаючи колії підвищеної швидкості. Реалізуються проекти щодо електрифікації існуючих залізничних колій.

Розпочате будівництво ліній трамваю у великих містах Алжиру.

В столиці Алжиру з 2011 року працює метрополітен.

Загальна довжина магістральних трубопроводів для транспортування нафти і природного газу в АНДР складає близько 15 тис. км.

Телекомунікації

Послуги телефонного зв’язку в Алжирі надає державний оператор ALTEL.

Динамічно розвивається мобільний зв’язок. В АНДР діють три мобільні оператори: два приватні із іноземними інвестиціями – Djezzy та Nedjma, а також філіал національної телефонної компанії - Mobilis. Загальна кількість абонентів зазначених операторів станом на вказану дату наблизилась до рівня 10 млн., включаючи 5,7 млн. клієнтів Djezzy, близько 1 млн. клієнтів Nedjma та 3,2 млн. клієнтів Mobilis.

Достатньо розвинутим є використання Internet. Працюють більше 6 тис. інтернет – кафе. Послуги Internet надають як державні, так і приватні провайдери.

Будівництво

Будівництво, на долю якого припадає близько 9,3 % створеної доданої вартості в АНДР, є одним з найбільш динамічних секторів в останній період. Цьому сприяло, перш за все, збільшення державних інвестицій та початок реалізації великих будівельних проектів та програм. Серед найбільших програм – програма будівництва 1,5 млн. квартир в період з 2010 по 2014 роки, а також програми розвитку системи водопостачання та водовідведення, розвитку залізничної інфраструктури, будівництва автошляхів.

Будівельний сектор Алжиру, поряд із державними підприємствами, представлений рядом великих приватних будівельних компаній. В той же час, існуючі обсяги будівництва, а також орієнтація на використання останніх досягнень розвитку технологій спонукає Алжир до активного залучення іноземних компаній до виконання проектувальних та будівельних робіт. За наявними оцінками, на іноземні компанії припадає не менше 40 % коштів, що освоюються будівельним сектором Алжиру.

Туристична галузь

За показником відповідної долі туристичної галузі у доданій вартості (не більше 2,5 %), ступенем розвитку туристичної інфраструктури Алжир помітно поступається своїм найближчим сусідам – Тунісу та Марокко. Але природна основа для розвитку туристичної галузі в АНДР існує, включаючи унікальні ландшафти алжирської Сахари, пам’ятки культури древніх цивілізацій, пам’ятки древнього Риму, цікаву архітектуру сучасних алжирських міст на південному середземноморському узбережжі.

Нові технології

АНДР виявляє зацікавленість у розвитку супутникових технологій. Перший космічний супутник АНДР Alsat-l був спроектований, побудований та протестований Surrey Satellite Technology Limited (SSTL) в космічному центрі Surrey (Великобритканія ) за участю алжирських фахівців та запущений на орбіту з російського космодрому Плесецьк ракетою – носієм " Космос 3 M " 28 листопада 2002 року. На даний час Алжир проводить дослідницькі та проектувальні роботи щодо створення нового супутника в серії Alsat - Alsat-2. Серед нових напрямів розвитку супутникових технологій АНДР – сфера телекомунікацій, включаючи телефонію, Інтернет, розвиток різних каналів передачі даних. Робиться також акцент на подальший розвиток дослідження природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища, попередження ризиків природних катастроф.

Поряд з цим, відомою є зацікавленість Алжиру у розвитку альтернативних та відновлюваних джерел енергії, включаючи енергію сонця, термальну та біологічну енергію. Зараз Алжир висловлює все більшу зацікавленість щодо розвитку власних ядерних технологій. В той же час, згідно із планами міністерства енергетики АНДР, у разі початку активної фази досліджень, очікуваний результат щодо промислового використання ядерних технологій може бути досягнуто протягом 15 років. Обгрунтовуючи потребу АНДР в розвитку ядерних технологій, акцентується увага на необхідності будівництва комплексних електроцентралей, що паралельно забезпечуватимуть опріснення морської води, сприяючи тим самим комплексному вирішенню питань водо та енергозабезпечення. Також йдеться про використання радіоактивних матеріалів в медицині та інших сферах діяльності.

Фінансова система

На даний час банківська система АНДР нараховує 6 основних комерційних банків, що знаходяться у державній власності, більшість з яких було створено на основі активів іноземних банків, які діяли в АНДР до початку – середини 60 – х років. Ці банки є найбільш потужними, як за наявною інфраструктурою, так і за обсягами операцій:

Banque Nationale d'Algérie – „Національний банк Алжиру” (BNA). Був створений у 1966 році. На сьогодняшній день серед його клієнтів – найбільші промислові підприємства АНДР, підприємства енергетики та транспорту.

Crédit Populaire d'Algérie (CPA). Створений у 1967 році. Серед його основних клієнтів – підприємства будівельного сектору, сектору громадських робіт, підприємства сфери обслуговування.

Banque de l'Agriculture et du Développement Rural - „Банк сільського господарства та земельного розвитку” (BADR). ). Створений у 1982. Обслуговує переважно сільськогосподарський сектор та харчову промисловість, сектор індівідкального виробництва.

Banque de Développement Local – „Банк місцевого розвитку” (BDL). ). Створений у 1985 році. Обслуговує переважно малі та середні підприємства у приватному секторі.

Caisse Nationale d'Epargne et de Prévoyance – „Національна каса ощадних вкладів та взаємодопомоги” (CNEP).

Інший великий банк, створений у 1967 році, що спеціалізується на обслуговуванні зовнішньоекономічних операцій – Banque Extérieure d'Algérie (BEA) - „Зовнішній банк Алжиру” .

За обсягами проведення операцій, кількістю працюючого персоналу три перші позиції займають BNA, CPA. За кількістю агенцій на території країни основні позиції займають BADR, BNA, CNEP.

Крім того, діють 11 банків із приватним або змішаним капіталом: Al Baraka Algérie, El Khalifa Bank, Arab Banking Corporation, Arab Bank, Citibank Algérie, Banque Commerciale et Industrielle d'Algérie, Compagnie Algérienne de Banque, Société Générale-Algérie ,Banque Méditerranéenne Générale, El Rayan Bank, Natexis El Amana Bank.

Серед тенденцій, що виявились останнім часом – активізація входження в банківський сектор Алжиру іноземних банків. Фінансова група „Société Générale”, що вже відкрила в Алжирі декілька своїх агенцій. НПБ-БАНК "Pariba" також веде мову про збільшення власного капіталу та відкриття 30 нових представництв. „Frasabank” оголосив про наміри відкрити в Алжирі банківську установу із капіталом у 35 млн. дол. США.

Окрім банківських установ, фінансову систему АНДР складають ряд фінансових організації. Серед них : CNMA „Національна каса страхування в аграрному секторі” – фінансова установа, що окрім свого основного завдання – функціонування системи взаємного страхування в аграрному секторі, виконує ряд банківських операцій, включаючи операції із вкладами.

Окрім того, в якості фінансових установ (не банків), Банк Алжиру класифікує

SRH, Mouna Bank, Union Bank, FINALEP, SOFINANCE, Algerian International Bank (AIB), SALEM.

Фінансову систему АНДР також представляють ряд організації, що займаються питаннями гарантування та залога: Каса гарантування приватноправових угод, Фонд гарантування сільськогосподарських інвестицій, Фонд гарантування експорту, Фонд взаємного гарантування кредитних ризиків, Компанія гарантування кредитів на нерухомість.

До недоліків функціонування алжирської банківської системи можна віднести технічну недосконалість, відсутність системи електронних платежів внутрі країни. До того ж в загалом фінансова система АНДР є обтяженою обмеженнями в сфері валютного контролю, включаючи заборону вільної купівлі-продажу валюти, обмеження здійснення попередньої оплати за зовнішньоекономічними контрактами, обмеженнями щодо зняття коштів з валютних рахунків та ін.

Діловий клімат

Сучасний алжирський діловий стиль сформований значною мірою під впливом загальносвітових, зокрема, - європейських стандартів, які визначають стандарти ділової переписки та ділового спілкування.

Основною мовою спілкування в ділових колах залишається французька. Англійська мова поки ще не є достатньо поширеною.

Алжирське законодавство є подібним до законодавства ЄС. В його основі лежить система кодексів та виконавчих актів, що видаються алжирським урядом, або окремими міністерствами та відомствами.

Судочинство, в тому числі і по господарських справах, здійснюється національною мовою – арабською.

Серед основних складнощів, з якими зустрічаються іноземні компанії при роботі в АНДР –довготривалість бюрократичних процедур, включаючи реєстрацію підприємств; складність та довготривалість судочинства; недосконалість роботи фінансових, зокрема, банківських органів; порівняно висока вартість нерухомості та землі, включаючи вартість оренди.

Поточні тенденції економічного розвитку

Алжир є другою економікою на Африканському континенті після ПАР. Характерними рисами сучасного економічного розвитку Алжиру є зростаюча роль країни в енергетичному балансі Європи та світу (АНДР є другим, після Російської Федерації, постачальником газу до Європи); подвоєння рівня ВВП протягом кількох останніх років; великі інвестиційні проекти в будівництві інфраструктури та соціальній сфері; стабільна національна валюта; зростання експорту енергоносіїв; помітна активізація уваги з боку провідних країн світу, перш за все Євросоюзу, щодо розвитку економічної співпраці з АНДР.

Видобуток нафти і природного газу складає основу алжирської економіки. За розвіданими обсягами газу АНДР посідає 4-те місце в світі, експортуючи близько 62 млрд. м. куб. на рік. Технологічні можливості видобутку нафти складають близько 1,4 млн. барелів на день. АНДР є членом ОПЕК. Країна має також великі поклади фосфатів, свинцевої, залізної і цинкової руд, гіпсу.

Серед галузей алжирської економіки, що розвиваються найбільш високими темпами – будівництво, транспорт, сфера послуг. Досить високі темпи розвитку характерні і для сільського господарства. Широко розповсюджені як фермерські господарства, так і кооперативні, а також державні аграрні комплекси. В країні вирощуються зернові культури, овочі, фрукти, розводиться велика і мала рогата худоба, верблюди, коні, птиця. Однак, сільське господарство залишається здебільшого дотаційним. Рівень дотації з державного бюджету за останні 5 років становив близько 3 млрд. дол. США.

24 травня 2010 р. Рада міністрів АНДР під головуванням Президента А.Бутефліки затвердила 5-річну програму державного інвестування на період 2010 – 2014 рр. Головною метою програми оголошено продовження розбудови національної економіки.

Нова програма базується на таких основних елементах, як людський розвиток, розвиток базової інфраструктури, підвищення ефективності державного управління, боротьба з безробіттям, розширення сфери наукових досліджень та нових технологій. Документ, фактично, включає в себе завершення вже започаткованих проектів (близько 150 млрд. дол. США) та реалізацію нових (близько 138 млрд. дол. США). Загалом, передбачається державне фінансування економіки на суму 21 214 млрд. алжирських динарів (близько 286 млрд. дол. США).

Серед основних напрямків фінансування можна назвати такі:

соціальна сфера

- відкриття 5 000 нових закладів середньої освіти, створення 600 000 робочих місць для вчителів, 400 000 місць для учнів в гуртожитках;

- будівництво 1 500 медичних закладів, серед яких 172 лікарні, 45 оздоровчих комплексів та 377 поліклінік;

- будівництво 2 млн. квартир, з яких 1,2 будуть здані ще до кінця 2014 р.;

- підключення 1 млн. житлових приміщень до газової мережі та забезпечення 220 000 сільських будинків електроенергією;

- будівництво більше 5 000 об’єктів інфраструктури у сфері спорту;

сфера економіки

- передбачається виділення 3 100 млрд. алжирських динар (а.д.) у сектор комунального будівництва, зокрема, на модернізацію існуючої мережі автомобільних доріг (завершення автостради Захід-Схід), підвищення можливостей портових служб (реконструкція 20 портів);

- більш ніж 2 800 млрд. а.д. виділяється на розвиток залізниці (будівництво 17 нових ліній загальною довжиною 6 000 км), міського транспорту (завершення будівництва метро в містах Алжир та Оран);

- 500 млрд. а.д. на сферу охорони навколишнього середовища;

- більше 1 000 млрд. а.д. передбачається виділити на розвиток сільськогосподарського сектору;

Крім того, програмою передбачається надання державних гарантій на кредитування сфери промисловості у розмірі 2 000 млрд. а.д. (будівництво електростанцій, розвиток нафтохімічної промисловості, реструктуризація державних підприємств, тощо).

Один з найкращих бізнес – гідів по Алжиру англійською, що підготовлений компанією KPMG Алжир“Гід інвестицій в Алжир”, (файл KPMG – INVESTIR 2013_ANGLAIS).